През лятото най-топлата вода във водните басейни (езера, водоеми, язовири, даже и в някои части на морето) у нас се намира на повърхността, а най-студената на дъното, което е обратно през зимата – знаете ли защо?
За да си отговорим на този въпрос, трябва да знаем, че плътността на водата е най-голяма при температура 4ºС (3.98 ºС). Така водният слой, който е с температура около 4 ºС е най-тежък. През лятото, когато слънчевите лъчи нагряват повърхностния слой на водата в езерата, например, температурата на този слой е по-висока от 4ºС и така студената и тежка вода с температура 4ºС потъва към дъното на езерото.
През зимата температурите на езерните води са много ниски – често и под нулата, затова и замръзването започва от повърхността. Така най-плътната 4-градусова вода, вече се оказва по-топла в сравнение с останалата, но отново потъва, защото е по-тежка.
Това осигурява на водните организми, които могат да живеят в 4-градусовия слой вода, спокойно преживяване през зимата, без да замръзнат. Този слой вода се оказва гостоприемен дом, придвижващ се по вертикалата към дъното на водния басейн с напредването на зимата, без да застрашава оцеляването им до пролетта.
Колко изумителна и изобретателна е природата? Само трябва да я изучаваме и опазваме, за да научаваме много и интересни природни закони.
Направи един интересн експеримент. А като го завършиш, ще се радваме да ни изпратиш снимки какво се е получило!