Тропосферата е най-ниският слой в атмосферата. Тя се простира от морското равнище до около 9 км при полюсите и 17 км при екватора. Поради въртенето на Земята атмосферата е по-дебела над екватора, отколкото при полюсите. Средно е с дебелина около 12 км. Плътността на въздуха намалява, когато се отдалечавате от повърхността на Земята. Първите два слоя от атмосферата съдържат по-голямата част от нейната маса. Долната част на тропосферата има достатъчно висока плътност, за да можем да дишаме и представлява слоят от атмосферата, в който живеем и в който се случват една голяма част от проявите на метеорологичното време.
Въздухът в тропосферата е в постоянно движение. Тъй като се затопля от Земята, чрез предадената ѝ от Слънцето енергия, топлият въздух се издига и се заменя с по-хладен въздух, който пътува в т.нар. конвекционни течения. Това е основата за образуването на облаци, за съществуването на вятъра и определя, какво ще бъде времето.
Най-често температурата в тропосферата намалява с повишаване на надморската височина - колкото повече се отдалечавате от повърхността, толкова по-студено става. Температурата намалява средно с около 6,4°C за всеки километър увеличаване на надморската височина или с по-малко от градус на всеки 100 метра. Затова, когато се изкачвате в планината, става по-хладно. Когато въздухът е по-сух, температурата намалява по-бързо с височината.
Температурата в тропосферата намалява постоянно, докато достигне около минус 60 ° С на около 10-12 км височина в атмосферата. Температурата остава постоянна в тънък слой преди да се повиши отново. Този тънък слой е преходната зона между тропосферата и стратосферата. Този слой образува невидима бариера, която не позволява на по-топлия влажен въздух да излезе от тропосферата.